Až na dno pánevní (Meduňka 10/2019)
(Meduňka, 10/2019)
Máte bolestivou menstruaci, bolestivá záda, nebo se vám nedaří otěhotnět? Příčinou může být špatně fungující pánevní dno. Pokud máte v oblibě různé pilulky na bolest, potlačení menstruace či její oddálení a chcete se vyléčit, je tu pro vás cvičení pánevního dna metodou 3x3 dle Renaty Sahani.
Správné fungování pánevního dna nám pomůže přijít nejen na to, jak si užívat pohodovou menstruaci či menopauzu, ale také jak se zbavit bolesti zad, inkontinence a hormonální nerovnováhy a užívat si období těhotenství i po porodu, kdy je funkce pánevního dna velmi často narušena a je potřeba s ním dále pracovat.
Období menstruace
Kolik z nás žen si pamatuje na příchod své první menstruace? Jakým způsobem jsme to prožívaly a jaké máme s tímto obdobím spojené pocity? Příchod první menstruace je spojen s obdobím dospívání a je to úplně nový, do té doby nepoznaný prožitek. Pro mě osobně to byl velmi silný přechodový okamžik, který byl naprosto výjimečný. Každá z nás však tuto proměnu z dívky v ženu prožívala trochu jiným způsobem.
To, jak na naší menstruaci zareagují rodiče, je velmi důležité pro další cestu životem. Má to vliv na to, jak vnímáme a přijímáme samy sebe jako ženy a jak do svého života přijmeme svou proměnlivost. Pocity spojené s tím, jak zareagovali naši nejbližší, se uloží do našich ženských orgánů a celého pánevního dna jako do mísy a neseme je v sobě dál. Proto je třeba naučit se o tuto oblast pečovat.
Některé z žen si dary, které nám příroda přináší, užívají a v období menstruace si dopřávají klid a odpočinek. Zároveň pouštějí vše staré a nepotřebné, aby mohly regenerovat své síly. Pro jiné je menstruace obdobím, kdy mají bolesti a emoce z nich lítají jako z papiňáku. Tady se nabízí otázka, zda si tyto ženy dopřávají být skutečně cyklickými a proměnlivými.
Období menstruace je určené pro naše vnitřní zklidnění a k tomu je třeba umět vnímat své tělo a nechat se životem vést s pokorou. Při menstruaci je dobré svému tělu dopřát klid a relaxaci, a tudíž omezit i fyzické aktivity, aby s odcházející krví mohlo odejít vše, co můžeme pustit. Období menstruace je proto důležitou a intimní součástí života každé ženy.
Z vlastní zkušenosti vím, že pokud navážeme kontakt s vlastním tělem, můžeme s ním být mnohem více v harmonii.
Pánevní dno a jeho funkce
Přiznávám, že ani já sama jsem dlouhou dobu netušila, co pánevní dno je, a brala jsem jej jako nedílnou součást svého těla. Každý z nás pánevní dno, ale většinou se mu začne věnovat, až když se objeví nějaký problém. Pánevní dno je uskupení svalů, které překlenuje dolní otvor v pánvi, a na svých kurzech jej ráda přirovnávám ke svalové misce na dně naší pánve, v níž jsou uloženy naše ženské orgány stejně jako ovoce v míse. Pánevní dno má podobu květu, který se při dýchání otevírá a zavírá, a pokud o tento květ v našem středu nebudeme správně pečovat, začne vadnout. Správně fungující pánevní dno nám může nabídnout mnohem více, než se nám vůbec může zdát.
Pánevní dno je nejen velmi důležitou součástí hlubokého stabilizačního systému, ale také je podstatné při držení našeho těla. Zdravé pánevní dno má mj. vliv na to, jak se cítíme, na naší pohodovou menstruaci, menopauzu, ale i na kvalitu milování. Je velmi citlivým emočním barometrem, v němž se ukládá naše životní energie a ukládají se zde především vztahové emoce, potlačený vztek, agrese, smutek, pocity studu, přijetí ženskosti a vitality. Naše tělo velmi úzce spojeno se všemi emocemi a energií, a tím více stojí za to pečovat o svou mísu s pokladem (našimi ženskými orgány) a udržovat si pánevní dno v kondici. S funkcí pánevního dna velmi úzce souvisí i bedra a kostrč, a to vše se promítá také do našich chodidel i páteře.
Mnoho z nás je odpojeno od sebe samotných, a tak pro nás období menstruace často bývá na obtíž. Mnoho žen pak často sahá po pilulkách tlumících bolest, jinými pilulkami se v době dovolené snaží menstruaci zastavit a vyhnout se jí, případně se jimi snaží chránit před neplánovaným otěhotněním. To vše vede k odcizování se nejen sobě samé a vlastnímu cyklu, ale i ženským energiím. Mnoho žen navíc žije v přesvědčení, že lůno a pánevní dno je něco nevýznamného, možná až špatného. Mnoho z nich se o něj proto zajímá až ve chvíli, kdy se začne ozývat samo.
Tři roviny a tři patra
Cvičení pánevního dna metodou 3x3 nás učí vnímat přesně ty oblasti, které jsou pro období menstruace, menopauzy i těhotenství důležité - pánevní dno, břicho, ale i krk a chodidla. V dnešní uspěchané době nám pomáhá pečovat o celé tělo a také objevovat sebelásku, která s pánevním dnem velmi úzce souvisí. Metoda obrací pozornost i do našeho nitra a učí nás vnímat, co se odehrává v nás samotných a jak s pokorou přistupovat ke svému tělu. Velmi jemným způsobem navádí k tomu, jak ze svého těla i života propustit vše, co již nepotřebujeme. Díky tomu si v těle můžeme vytvořit bezpečné prostředí, kde se cítíme dobře a kde naše květina - pánevní dno - může kvést. Jen je třeba věnovat mu pozornost, něhu a bezpečí.
Metoda 3x3 je postavena přesně tak, aby uzdravovala ženu jako celek ve třech rovinách (fyzické, emoční a energetické) a třech patrech (krk, pánev a chodidla).
Tři roviny
První, fyzickou rovinu lze přirovnat k fyzioterapii, pilates či práci s kostrčí
S druhou rovinou, emoční, úzce souvisí bioenergetická cvičení pánve a uvědomění si, že se emoce odráží do celého našeho těla - do jednotlivých svalů i držení těla. Jaký vztah máme vlastně k místu, které je centrem naší síly, energie a nového života?
A do třetí, energetické roviny, můžeme zařadit například jógu, tantru či kundalini jógu. Naše pánevní dno je ve východních systémech považováno za energetickou pumpu, kterou lze do našeho těla načerpat energii.
Tři patra
Jsou úzce propojena se třemi rovinami lidského těla. Jedním z pater je oblast vlastní pánve. Dalším z pater je oblast krku, kde je třeba věnovat se odblokování krční páteře a problémům se štítnou žlázou. Na emoční rovině je důležité věnovat se harmonizaci komunikace nejen s naším okolím, ale i se sebou.
Aby naše pánevní dno bylo v dobré kondici, je třeba mít v pořádku hluboký stabilizační systém trupu, s nímž úzce souvisí nejen naše pánevní dno, ale i bránice, hluboké břišní a zádové svaly. Pokud si dopřáváme přílišnou aktivitu v podobě silových sportů, jednostrannou fyzickou zátěž nebo jsme příliš orientovány na výkon, dochází k přetížení a stažení svalů. S tím můžeme ale jen stěží zažívat pohodovou menstruaci, navíc se často přidávají bolesti zad a neschopnost otěhotnění.
V období těhotenství necvičíme v prvním trimestru, aby tělo mělo prostor na usazení plodu. Do svého pánevního dna však můžeme posílat dech. Ve druhém trimestru je dobré svou pozornost směřovat do svého pánevního dna, cvičit pouze jemně a během toho vnímat aktivaci i relaxaci. Ve třetím trimestru není dobré cvičit vůbec, ale je lepší se věnovat uvolnění a přípravě na samotný porod.
Pánev je oblastí, kde vzniká nový život, a je to místo, kde máme zdroj své sebelásky a intuice. Je také velmi citlivým emočním barometrem a metoda 3x3 nám umožňuje zvědomit si vše, co máme ve svém středu - pánevním dnu - uloženo. Naučí nás spojit se se svým pánevním dnem a začít sebe samu vnímat komplexně. Osobně nejvíc oceňuji, že tato metoda vše propojuje, protože vše, co se projeví v jedné z rovin či pater, se zákonitě objeví i v těch ostatních.
Dech a bioenergetické cvičení
Mnohdy o nás hodně řekne i náš dech, který je s námi od začátku života do jeho konce. Dech v propojení s tělem ukáže i to, co se odehrává v našem nitru. Metoda 3x3 nám napomáhá rozpohybovat energii a učí nás propojit dýchací bránici s pánevním dnem.
Zmíněná bioenergetická cvičení, která jsou součástí cvičení pánevního dna a souvisí s emoční rovinou, nás zavedou do pánevního dna přes nezpracované a potlačené emoce, ke všemu nevyřčenému a také k našemu potlačenému vzteku, ale i bolesti, kterou jsme se jako ženy bály projevit. Vše, co jsme si nedovolily projevit, nezmizelo, ale zůstalo to uloženo v našem těle. I to se podepisuje na jeho postavení a držení, a každé tělo tak vypráví úplně jiný příběh. Nezpracované emoce a stažení je třeba rozpustit, protože čím více jsme stažené, tím intenzivněji vnímáme bolest. Pokud se od našeho pánevního dna odpojíme (odstřihneme), bolest cítíme mnohem silněji.
K propojení se svými emocemi, navázáním vztahu se svým nitrem a pánevním dnem můžeme pomoci telefonováním do pánevního dna společně s dechem. Díky této technice můžeme zjistit, jak na tom naše pánevní dno je. Jak se má? Jak se cítí? Jakými barvami to v našem pánevním dnu hraje? Je veselé, či smutné? To a mnohem více se můžete naučit na kurzech cvičení pánevního dna.
Doma si můžete zkusit poslat svůj dech až dolů do podbřišku a své pánevní dno můžete zároveň povzbudit balančním pohybem (např. na velkém fitballu či sezením na overballu). Při nádechu naše pánevní dno klesá, svaly se rozprostírají do stran a uvolňují se. Pánevní dno se aktivuje výdechem, kdy se svaly stáhnou a uzavírají se směrem vzhůru. Velmi důležité je, aby tuto práci prováděly svaly pánevního dna, a nikoli pomocné svaly na břiše či na stehnech. Pokud máte pocit, že se vám to nedaří hned napoprvé, dopřejte si čas.
Jako velmi důležitou vnímám i pevnou půdu pod nohama a aktivovaná chodidla, která podpoří dobrou funkci hlubokého stabilizačního systému. Naše pánevní dno a chodidla se vzájemně ovlivňují. Co našim chodidlům, a tedy ani pánevnímu dnu, neprospívá, jsou např. vysoké podpatky.
Někdy však není snadné dotknout se svého pánevního dna a propojit se opět sama se sebou a svým ženstvím. Význam má však i přibližovat se po malých krůčcích a pozvolně sebe samu nechat rozkvést.
Metoda 3x3 dle Renaty Sahani mne nepřestává fascinovat a jsem ráda, že ji mohu předávat všem ženám, které chtějí zažívat pohodovou menstruaci, menopauzu, chystají se na těhotenství, porod nebo chtějí po porodu opět získat dobrou kondici. Na kurzech se setkávám i s ženami trpícími inkontinencí, kterým tato metoda také pomáhá. Největší odměnou jsou pro mě vždy rozzářené a šťastné ženy, které objevily samy sebe.